Muzeum Obłazowej jeszcze w tym roku?

Udostępnij!

Jak donosi portal nowytarg24.tv, już w połowie 2019 r. może rozpocząć się budowa Parku Archeologicznego związanego z wykopaliskami w Jaskini Obłazowej w Nowej Białej. Wszystko zależy od dotacji.

Jest już koncepcja architektoniczna parku archeologicznego w Nowej Białej oraz pełna dokumentacja inwestycji. Urzędników przed ogłoszeniem przetargu, wstrzymuje jedynie oczekiwanie na 12 milionów złotych dofinansowania w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej Polska-Słowacja.

 – Wniosek, który złożyliśmy, został oceniony pozytywnie. Liczymy na dotację, która wyniesie 85% wszystkich kosztów budowy Muzeum Jaskini Obłazowej. Ta powinna się pojawić do końca pierwszego kwartału tego roku. Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli to w maju ogłosimy przetarg na budowę Parku Archeologicznego w Nowej Białej – mówił portalowi nowytarg24.tv zastępca wójta gminy Nowy Targ, Marcin Kolasa

Przypomnijmy: jaskinia Obłazowa leży w Nowej Białej w pobliżu Przełomu Białki, na zboczu skałki Obłazowa. To tu od wielu lat prowadzone są owocne badania archeologiczne pod kierunkiem prof. Pawła Valde–Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To właśnie podczas nich odnaleziono bardzo ciekawe eksponaty. W najgłębszej z warstw udało się odkryć najstarszy bumerang na świecie w całości wykonany z ciosu mamuta. Trzeba podkreślić, że inne, dotychczas znane bumerangi, były wykonane z drewna. Bumerang ma aż 71 cm długości i waży 800 g. Datuje się go na ok. 23 000 lat p.n.e. Warto dodać, że choć był uszkodzony, to odnaleziono go w całości. To dzięki temu udało się wykonać jego kopię z tworzywa sztucznego i przeprowadzić testy. Okazało się, że bumerangiem można było rzucać na duże odległości. W najdłuższym próbnym rzucie osiągnięto aż 66 m.

Warto też dodać, że w 2009 roku przebadano na większą skalę zasiedlenie jaskini przez neandertalczyka. To wtedy odkryto kolejną zawieszkę lub gwizdek z kopalnej muszli conus. Jak się okazuje, można to odkrycie łączyć z warstwą 8., czyli tą, w której odkryto wcześniej bumerang.

Więcej na: https://nowytarg24.tv/muzeum-w-oblazowej-jeszcze-w-tym-roku/?