Polacy z rumuńskiej Bukowiny na Polskim Spiszu

Udostępnij!

W dniu 19 października 2015 r. w Niedzicy gościł polonijny 26-osobowy chór parafialny św. Barbary z Kaczyki na Bukowinie w Rumunii, który wcześniej, 16-18 października, uczestniczył w XVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Religijnej „Psalitte Deo” /Śpiewajcie Bogu/ w Kętach.

Gdy ucichły festiwalowe śpiewy członkowie chóru zwiedzali Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków    i Zakopane. Na zakończenie ich pobytu w naszym kraju zostali zaproszeni przez zaprzyjaźnione z nimi małżeństwo z Łapsz Niżnych – Iwonę i Andrzeja Pietkiewiczów – do Niedzicy.Tu zorganizowano dla nich zwiedzanie zapory, hydroelektrowni i zamku „Dunajec”, a następnie zaproszono na obiad i spotkanie z wójtem Gminy Łapsze Niżne p. Jakubem Jamrozem i przewodniczącą Rady Gminy p. Heleną Klimczak.

Goście z Rumunii dali próbkę swych wokalnych możliwości zarówno w hali maszyn niedzickiej elektrowni jak i podczas wieczornego spotkania z przedstawicielami łapszańskich  władz samorządowych. W trakcie tego spotkania, które upłynęło w niezwykle przyjaznej i swobodnej atmosferze,omawiano plany dalszej współpracy    z Polonią na Bukowinie, m. inn. zorganizowanie wakacyjnej wymiany kolonijnej dzieci i młodzieży. Do współdziałania  w tym zakresie obiecał efektywnie włączyć się burmistrz Zakopanego p. Leszek Dorula, z którym tego samego dnia rano zaaranżowaliśmy spotkanie naszych gości z Rumunii w Urzędzie Miasta w Zakopanem.

Zmęczeni bogatym programem i wzruszeni do łez nasi goście opuszczali kraj swych przodków utwierdzeni w przekonaniu, że mają tu prawdziwych przyjaciół.

                              

Łapsze Niżne, 22.10.2015                                            Andrzej Pietkiewicz