XX Śpisko Watra

Udostępnij!

W niedzielę 5 lipca 201dscn0144_15 r. Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy po raz kolejny stał się centrum spiskiej kultury. A toza sprawą XX „Śpiskiej Watry” – letniego przeglądu zespołów regionalnych z terenu całego Spisza. Po rozpaleniu symbolicznej watry, a tym samym oficjalnym rozpoczęciu imprezy przez wójta Gminy Pana Jakuba Jamroza scena należała już tylko do występujących. Zaprezentowało się 13 zespołów z różnych zakątków  polskiego Spisza: „Honaj” z Dursztyna, „Małe Jedlicki”, „Łapsańskie Fijołecki”, „Młode Hajduki” z Łapsz Wyżnych „Ciardasie” i „Koce Łapki” z Czarnej Góry,  „Frydmanianie”- grupa dziecięca i młodzieżowa z Frydmana, „ Mali Toniecnici” i „Zielony Jawor” – młodsza grupa z Krempach, „Cepelia Podhale – Grupa spiska” z Jurgowa oraz „Czardasz” z Niedzicy.  Tegoroczna „Śpisko Watra” gościła także  reprezentantów słowackiej części Spisza, „Magurankę” ze Spiskiej Starej Wsi.

Jubileuszowa „Śpisko Watra” wzbogacona została po raz pierwszy konkursem muzyk ludowych ze Spisza.

Komisja w składzie:

Aleksandra Szurmiak – Bogucka – etnomuzykolog
Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta, przedstawiciel Małopolskiego Centrum Kultury ,,Sokół” w Nowym Sączu,
Ryszard Kowalczyk – muzyk, regionalista

Wysłuchała 11 kapel w tym poza konkursem 2.  W kategorii dziecięcej  wystąpiły 2 kapele, w kategorii młodzieżowo-dorosłej wystąpiło 7 kapel, z terenu gminy: Bukowina Tatrzańska, Łapsze Niżne i Nowy Targ.
Komisja postanowiła przyznać następujące miejsca i nagrody pieniężne:

W kategorii dziecięcej

I miejsce i nagrodę pieniężna w wysokości 300,00 zł otrzymuje kapela Wesołowskich (Mateusz Wesołowski,Jan Wesołowski,Franciszek Wesołowski )

II miejsce nagrodę pieniężna w wysokości 250,00 zł otrzymuje kapela z Jurgowa (Martyna Sołtys, Julia Martinczak, Natalia Chlebda, Maria Sołtys)

W kategorii młodzieżowo-dorosłej

I miejsce i nagrodę pieniężna w wysokości 500,00 zł otrzymuje kapela z Czarnej Góry (Adrianna Złahoda, Jakub Złahoda, Joanna Jezierczak )

II miejsce nagrodę pieniężna w wysokości 400,00 zł otrzymuje kapela z Jurgowa (Małgorzata Matys, Judyta Ptak,Igor Skrzypaszek, Magdalena Dziurka)

III miejsce nagrodę pieniężna w wysokości 300,00 zł otrzymuje kapela Gryglaków z Łapsz Wyżnych ( Jerzy Gryglak, Paulina Gryglak, Czesław Gryglak, Łukasz Gryglak )

wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 150,00 zł otrzymują: kapela „Honaj” z Dursztyna, kapela „Frydmanianie” z Frydmana, kapela „Rodzina Kikli”.

Podczas przeglądu nie zabrakło wspomnień, których dostarczyli nam inicjatorzy tej imprezy w osobach:  Pani Marii Waniczek, Pana Stanisława Żurowskiego, Pana Juliana Kowalczyka, którym   organizatorzy wręczyli pamiątkowe dyplomy wyrażające podziękowanie  za zapoczątkowanie „Śpiskiej Watry”.

Impreza zgromadziła nie tylko mieszkańców, ale i licznych turystów, co dało im możliwość poznania tutejszej kultury oraz  posmakowania tradycyjnych spiskich wypieków przygotowanych przez gospodynie z Niedzicy.

Organizatorami byli: Gmina Łapsze Niżne oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy.

GALERIA TUTAJ

O/foto/Gmina Łapsze Niżne