Godło, pieczęć i sztandar

Udostępnij!

Na pierwszym Walnym Zebraniu w 1990 r, w uchwalonym statucie stowarzyszenia, przyjęto wzór godła i pieczęci. A w 2010 r. Związek Polskiego Spisza poświęcił swój sztandar.

W sztandarze umieścił swoje symbole, obierając zarazem za patronkę Matkę Boską Częstochowską. Sztandar poświęcony przez ks. Prałata Mieczysława Łukaszczyka, kapelana Związku Podhalan, sprawił że czujemy się mocniejsi i pewniejsi w swoich dążeniach, w honorowej służbie dla przyszłości Spisza i owocnej współpracy z sąsiednim Podhalem, przy zachowaniu swojej wielobarwnej kultury – charakterystycznej w mozaice kultury polskiej.

Godło

Godłem Związku Polskiego Spisza jest herb Spisza w czarnej bordiurze o następującym wyglądzie: 3 srebrne góry przedzielone 2 niebieskim rzekami, nad nimi złote słonce i księżyc na niebie. Stowarzyszenie używa odznaki organizacyjnej o tożsamej z godłem symbolice.

Pieczęć

Związek Polskiego Spisza używa pieczęci okrągłej ze znakiem orła białego odwzorowanego z pomnika prof. Józefa Wiśmierskiego (1920 r.). Na piersi orła widnieje godło ZPS w formie tarczy, z napisem w otoku Związek Polskiego Spisza, Zarząd Główny oraz pieczęci podłużnej Związek Polskiego Spisza, Zarząd Główny, 34-442 Łapsze Niżne.

Sztandar

Związek Polskiego Spisza używa sztandaru z patronką Matką Boską Częstochowską z 2 chorągiewkami biało-czerwonymi i orłem białym pośrodku (1927 r.) u dołu wizerunku otoczonego symetrycznie pękami róż na złotym tle z podpisem „KRÓLOWO POLSKI – POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY SIĘ” oraz trzy daty: 1930 – rok powstania Związku Spisko-Orawskiego, 1990 – założenie Związku Polskiego Spisza i 2010 – data poświęcenia sztandaru w 90. rocznicę powrotu Spisza do Ojczyzny (lewa strona płata – rewers).

Awers sztandaru ma formę krzyża biało-czerwonego z centralnie wpisanym Godłem Związku Polskiego Spisza. W białych polach znajdują się słowa słowa:  Bóg, Honor, Ojczyzna, Ojcowizna.